Jungtiniai Arabų Emiratai

Tarptautinis sakalininkų festivalis.

Praėjusių metų gruodžio mėnuo (2014 m. gruodžio 6 - 14 d.) bus įrašytas išskirtinėmis raidėmis į sakalininkystės istorijoją. Jungtiniai Arabų Emyratai keletai dienų tapo Meka pasaulio sakalininkų bendruomenei.
Toms dienomis Abu Dabio emyrate vyko trečiasis tarptautinis sakalininkystės festivalis, į kurį susirinko daugiau nei 800 sakalininkų iš 81 pasaulio šalies. Šiame įvairiaspalviame renginyje Lietuvą atstovavo Lietuvos sakalininkų klubas.
Matuojant sakalininkų pasaulio masteliu - grandiozinis ir įspūdingas renginys susidėjo iš dviejų dalių. Pirmąsias 4 dienas visi renginiai vyko dykumoje įrengtoje stovykloje, o sekančiomis dienomis visas veiksmas buvo perkeltas į Jungtinių Arabų Emyratų sostinę Abu Dabį.

Stovykla

Sakalinikų stovyklai vieta buvo parinkta Al Garbio dykumoje, vietoje, nutolusioje nuo Jungtinių Arabų Emiratų sostinės per 100 km. Pažymetina, kad paskutiniai 15 km viso to atstumo iki „laikinojo miesto“ sudarė specialiai dėl šio renginio nuo greitkelio į dykumos gilumą naujai nutiestas kalkakmenio kelias.
Stovyklavietę sudarė iš palapinių įrengtas gyvenamasis miestelis, galintis sutalpinti iki 1000 žmonių. Jį sudarė palapinės žmonių gyvenimui, valgykla ,kurioje vienu metu galėjo maitintis iki 500 stovyklos gyventojų, konferencijų salė su visa reikalinga organizacine technika konferencijoms vesti, garso operatorių pultu bei vertėjų kabinomis, 3 poilsio zonos, sanitariniai moduliai su tualetais, prausyklomis ir dušo kabinomis, autonominės elektros tiekio stotys, užtikrinančios elektros tiekimą visai stovyklai visos paros metu, mini žirgynas, dvi didelės palapinės medžiokliniams paukščiams, kuriuose buvo laikomi medžioklei paruošti įvairūs sakalai, vaangai ir keletas erelių.Šalia stovyklos buvo buvo įrengta malūnsparnių tūpimo aikštelė.

Renginiai stovykloje

„Laikinajame sakalininkų mieste“ organizuotų renginių programą sudarė konferencijų ciklas moksline, švietėjiška gamtosaugine, kultūros paveldo tematika, susijusia su sakalininkyste. Dalyviams buvo pateikti įvairūs metodiniai mokymai, pasidalinta turimais įgūdžiais (paukščių laikymo, veterinarijos, medžioklės srytis) skirtingose šalyse. Pristatytos ir demonstruotos techninės naujovės naudojamos medžioklėje su plėšriaiasiais paukščiais. Šeimininkai svečiams taip pat neužmiršo pristatyti arabiškosios kultūros (šokiai ir dainos), papročių, kulinarinės virtuvės.
Speciali renginio šeimininkų – Emyratų sakalininkų klubo dovana festivalio dalyviams buvo medžioklės su plėšriaisiais paukščiais. Medžioklės buvo organizuojamos išlaikant autentiškas tradicijas- tai žygiai į dykumą ant kupranugarių ir žirgų, kuriose su sakalais buvo medžiojami puošnieji einiai (hubara). Nemėgstantieji pasijodinėjimų, galėjo pasirinkti medžiokles dykumoje pėsčiomis .Šių medžioklių metu su vanagais ir dykumų suopiais buvo medžiojami dykumų zuikiai (arnab).
Hubarų medžioklės metu arabų sakalininkai papasakojo, kad šalyje jau ne vienus metus yra vykdoma einių atkūrimo programa, kurios finansinis rėmimas numatomas ir ateityje. Be gamtosauginio tikslo- išsaugoti šią paukščių rūšį, siekiama ir gausinti jos populiaciją Tai paaiškinama tuo, kad arabiškajame sakalininkystės pasaulyje tradiciškai hubarų medžioklė laikoma svarbiausių, pagrindiniu ir galbūt nebus klaidos sakant, kad vieninteliu objektu.

Stovykloje dykumoje be sakalininkyste besidominčių žmonių buvo galima sutikti mokslininkus, gamtosaugininkus, meninikus ,fotografus ir muzikuojančius sakalininkus iš įvairiausių pasaulio kampelių.

Pažintinės išvykos

Renginio dalyviams be aukščiau paminėtų renginių buvo pasiūlyta ir kultūrinė programa. Jos metu buvo organizuojamos ekskursijos į vieną didžiausią ir moderniausią gydymo įstaigą - ligoninę plėšriems paukščiams. Ši įstaiga- tai įžymioji Abu Dabio sakalų ligoninė, kuri buvo įkurta 1999 m. ir šiandien yra viena didžiausių tokio profilio klinikų ne tik Arabijos puiasalyje, bet ir visame pasaulyje. Vizito į ligoninę metu galima buvo išvysti šiuolaikinėje veterinarijoje taikomą pažangiausią plėšrių paukščių sveikatos diagnostikos techniką, artimiau susipažinti su paukščių priežiūrai ir slaugai taikomomis technologijomis ir metodikomis.

Kitą ekskursijų dalį sudarė vieno iš didžiausio ir įspūdingiausio Jungtiniuose Arabų Emiratuose architektūrinio šedevro- šeiho Zaido mečetės aplankymas. Pažymėtina, kad ši mečetė turi išskirtinį statusą- joje be musulmonų laisvai leidžiama lankytis ir turistams. Mečetėje galima pamatyti vieną didžiausių pasaulyje kilimų, įspūdingiausius ir didžiausius sietynus.

Vertinant organizatorių idėją dėl sakalininkų stovyklos dykumoje, drąsiai tai galima pavadinti genialia mintimi. „Miestas smėlynuose“ tapo puikia bendravimo terpė visų šalių sakalininkams, galimybe keistis, dalintis turima patirtimi, susipažinti su įvairiomis pasaulyje esamomis medžioklės su plėšriaisiais paukščiais tradicijomis.

Festivalis

Po keturias dienas trukusio gyvenimo dykumoje, sakalininkai persikėlė į Abu Dabį, į „Al Forsan“ sporto kompleksą, kuriame vyko pats festivalis.
Festivalio metu sostinės gyventojai ir svečiai galėjo susipažinti su festivalio dalyviais – sakalininkais iš 81 pasaulio šalies, įvairiose pasaulio šalyse praktikuojamos šios medžioklės tautiniais ypatumais.
Festivalyje, kiekvienos dienos metu buvo organiziuojami visų tautų paradai. Jų metų eitynėse buvo galima išvysti visų dalyvaujančių šalių atstovus, vilkinčius tautiniais rūbais, nešančius savo šalių vėliavas ir plėšriuosius paukščius, būdingus tų šalių regionams.
Pirmos dienos atidaryme dalyvavo ir pats prezidentas, kuris atidarymo pabaigoje tardamas žodį paskelbė, kad Emiratų sakalininkų klubas planuoja atidaryti sakalininkystės mokyklą dykumoje. Šios mokymo įstaigos tikslas – puoselėti ir propaguoti tvarius arabų sakalininkystės principus, sakalininkystės etiką ir tradicijas ir visą tai pateikti, kaip kultūrinį nematerialų paveldą. Bus siekiama sakalininkystės teoriją susieti su praktine sakalininkyste.Kalbos pabaigoje buvo pabrėžta, kad mokykla dirbs su tikslu palaikyti sakalininkystę visame pasaulyje. Prie šios veiklos numatomas sakalininkystės bibliotekos ir archyvų kūrimas.

Parado metu buvo paskelbta, kad Vokietija prisijungė prie šalių grupės, kuriose UNESCO sakalininkystę jau buvo pripažinusi kaip nematerialųjį žmonijos kultūrinį paveldą.
Reikia paminėti ,kad pagrindinis ir vienintelis šio renginio medsenatas buvo – šeichas Kalif bin Zayed Al Nahyan- JAE prezidentas ir kartu Abu Dabio emyras.
Trečio pasaulinio sakalininkystes festivalio pagrindiniu organizatoriumi buvo Jungtinių Arabų Emiratų turizmo ir kultūros agentūra bei gamtos išsaugojimo gentūra. Festivalio organizatoriaus partneriu buvo ir IAF (Tarptautinė sakalininkystės asociacija).
Pažymėti, kad JAE panašaus masto renginys, bet mažesnis dalyvių skaičiumi, buvo 2011 metais Al Aine, kuris randasi apie 140 km. nuo Emiratų sostinės Abu Dabio.